Zdaniem historyka wiele materiałów można dziś znaleźć w internecie, m.in. w serwisie www.genealodzy.pl, w którym znajduje się mnóstwo skanów materiałów archiwalnych przede wszystkim z archiwów państwowych, ale również z akt parafialnych.
– Do tego mamy oficjalny serwis archiwów państwowych – www.szukajwarchiwach.pl – gdzie także sukcesywnie umieszczane są zasoby archiwalne. Przy odrobinie wprawy możemy się po tych dokumentach dosyć sprawnie poruszać i tworzyć swoje drzewo genealogiczne – radzi dr Szymański.
W jego opinii cofając się do początków XIX wieku, mamy duże szanse na powodzenie w naszych poszukiwaniach, ponieważ materiały te dostępne są dla każdego. Wymaga to jednak często podstawowej znajomości języka rosyjskiego lub niemieckiego, w zależności od zaboru, z którego pochodzą dokumenty.
Geneteka.Genealodzy.pl
Geneteka.Genealodzy.pl — to serwis, za który odpowiada, jak sama nazwa wskazuje — Polskie Towarzystwo Genealogiczne. Według mnie jego oferta stanowi świetne uzupełnienie tej z GP. W serwisie tym najbardziej cenię wyszukiwarkę nazwisk, które znajdują się w krajowych metrykach i aktach stanu cywilnego. Odnajduję się je w sposób bardzo przystępny i profesjonalny. Każdy tworzący rodzinne drzewo genealogiczne zaś wie, że odnajdywanie nazwisk bliskich jest w nim najważniejsze.
Czy w dzisiejszych czasach warto tworzyć drzewo genealogiczne?
Zawsze warto. Śledzenie swoich korzeni, genealogia rodzinna to coś, co pociąga od zawsze i będzie zawsze interesować. Z czystej ciekawości chcemy sprawdzić, jak bardzo uda nam się cofnąć, ile pokoleń wstecz jesteśmy w stanie poznać. Jesteśmy ciekawi, czy w naszych żyłach nie płynie krew dawnych władców. Dzieci są ciekawi tego, jak mieli na imię ich pradziadkowie i inni krewni – często zaczątkiem poszukiwań jest np. imię dziecka, które nosi także ktoś inny w rodzinie. Zazwyczaj bez problemu jesteśmy w stanie cofnąć się do pokolenia pradziadków, dalej jest już trudniej. Co ułatwia poznawanie rodziny? Na pewno bliscy, którzy są w stanie nam opowiedzieć o swoich przodkach, księgi kościelne, które są wielką skarbnicą wiedzy, obecnie coraz więcej jest i portali, w których ludzie wymieniają się różnymi wskazówkami, pomagają sobie wzajemnie odszukiwać krewnych. Niezwykle cenne są także zdjęcia. Te dawne, robione u fotografa, często mają z tyłu adnotację, kto jest na zdjęciu, kiedy zostało zrobione. Oglądając je, także możemy dowiedzieć się czegoś więcej o swojej rodzinie.