Historyk: każdy może zbadać historię swojej rodziny

Kim byli nasi przodkowie? Wiele osób interesuje się genealogią swoich rodzin. Informacji można poszukiwać w archiwach państwowych, a także w księgach parafialnych, urzędach stanu cywilnego i archiwach zakładów pracy – radzi historyk dr Marcin Szymański z Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego.

Metryka ślubu z zaboru austriackiego

Metryka ślubu z zaboru austriackiego

Od czego zacząć poznawanie historii swojej rodziny? Zdecydowanie najłatwiej zebrać podstawowe informacje w kręgu rodzinnym – daty urodzenia, ślubu, śmierci krewnych czy nazwiska panieńskie matki, babci, prababci – to wszystko można ustalić, cofając się tak daleko, jak sięga ludzka pamięć. „Te informacje dają nam podstawowy zakres wiedzy, od którego możemy wychodzić dalej i cofać się wraz z możliwościami, szukając dalszych korzeni” – podkreślił historyk.
Czytaj dalej

Opublikowano Drzewo Genealogiczne | Otagowano , | Skomentuj

Sytuacja mieszczan w XVIII w.

Stopień urbanizacji Korony dorównywał swym poziomem innym krajom Europy Środkowej XVI wieku. Gorzej przedstawiało się to w Wielkim Księstwie Litewskim. Politycznie sytuacja mieszczan była jednak słabsza.

Mieszczanie

Mieszczanie

Przejdźmy natomiast do XVIII wieku. Skupmy się na Kodeksie Zamoyskiego, którego pełna nazwa brzmi Zbiór praw sądowych na mocy konstytucji roku 1776 przez J. W. Andrzeja Zamoyskiego ekskanclerza koronnego, kawalera Orderu Orła Białego, ułożony, i na sejm roku 1778 podany. W nim to pojawiają się w części I O osobach artykuł XXIV. Pod tą liczbą rzymską znajdują się propozycje regulacji prawnych dotyczące mieszczan. Czytaj dalej

Opublikowano Mieszczanie | Otagowano , | 1 komentarz

Genealogia genetyczna? Co to takiego?

Genealogia genetyczna to dziedzina, która dopiero raczkuje. Jednak już teraz badania DNA przynoszą rewelacyjne efekty. Wyobraźmy sobie, że nie znamy swoich rodziców, bliższej lub dalszej rodziny i nagle okazuje się, że odnajdujemy kogoś z kim mamy wspólne geny. Takie badania potrafią połączyć zaginione rodziny, przywrócić pamięć lub odkryć świat zupełnie nieznany. Sam odkryłem w ten sposób sporo osób ze mną spokrewnionych.

Kod DNA

Kod DNA

Stopień pokrewieństwa jest różny, czasem jest to całkiem bliska rodzina, a czasem zupełnie odległa. Badania autosomalnego DNA pozwala odkryć krewnych do 6 pokoleń wstecz. Badania chromosomu Y przenoszą nas w czasie w dużo dalsze odległości. Tutaj możemy odkryć kogoś zupełnie blisko, ale także możemy się cofnąć o kilka tysięcy lat. Już niebawem napiszę czym właściwie są badania DNA, gdzie można je wykonać, ile to kosztuje i jak interpretować wyniki. To jednak dopiero początek, badania DNA to nieco odrębna dziedzina, ale należy pamiętać, że kluczem do sukcesu w badaniach DNA jest równoczesna praca nad tradycyjnym drzewem genealogicznym. Czytaj dalej

Opublikowano Genealogia Genetyczna | Otagowano , | 2 komentarzy

Poszukiwanie przodków w internecie

Zdaniem historyka wiele materiałów można dziś znaleźć w internecie, m.in. w serwisie www.genealodzy.pl, w którym znajduje się mnóstwo skanów materiałów archiwalnych przede wszystkim z archiwów państwowych, ale również z akt parafialnych.

– Do tego mamy oficjalny serwis archiwów państwowych – www.szukajwarchiwach.pl – gdzie także sukcesywnie umieszczane są zasoby archiwalne. Przy odrobinie wprawy możemy się po tych dokumentach dosyć sprawnie poruszać i tworzyć swoje drzewo genealogiczne – radzi dr Szymański.

W jego opinii cofając się do początków XIX wieku, mamy duże szanse na powodzenie w naszych poszukiwaniach, ponieważ materiały te dostępne są dla każdego. Wymaga to jednak często podstawowej znajomości języka rosyjskiego lub niemieckiego, w zależności od zaboru, z którego pochodzą dokumenty. Czytaj dalej

Opublikowano Drzewo Genealogiczne | Otagowano , | 1 komentarz

Chłopi w Polsce

Chłopi

Chłopi

W miarę powstawania dużych gospodarstw i folwarków ubożsi chłopi popadali w zależność typu feudalnego od możnych sąsiadów, szukając u nich pomocy ekonomicznej i obrony w zamian za robociznę i daniny. Także powstająca władza państwowa i kościelna wciągała wolną ludność opoli do różnych posług i świadczeń. Wzrost tych obciążeń sankcjonowanych przez duchowieństwo po wprowadzeniu chrześcijaństwa w Polsce doprowadził do wybuchu powstania ludowego w 1037, w czasie którego chłopi niszczyli siedziby możnych oraz kościoły, a część powstańców dążyła do przywrócenia religii sprzed chrystianizacji.

W ciągu XI i XII w. większość chłopów utraciła wolność. Formy, stopień i geneza zależności feudalnej poszczególnych grup chłopów były jednak w tym okresie bardzo zróżnicowane, o czym świadczy odróżnianie w źródłach XII w. rozmaitych kategorii chłopów: zakupówdziedzicówratajówprzypisańców i innych. Czytaj dalej

Opublikowano Chłopi | Otagowano , | 5 komentarzy